Zacznę oszczędzać wodę!

Sustek widząc starania swojej koleżanki sam wziął się do pracy nad sobą i poszukał w Internecie informacji na temat tego jak może zadbać o jeden z ważniejszych dla ludzkości zasobów – wodę. Nie miał świadomości jak dużo wody zużywa się w ciągu wykonywania codziennych aktywności. Dane robią wrażenie:

Susta_oszczedza_wode5 tys. litrów stracimy w ciągu roku, jeżeli nasz kran przecieka i kapie z częstotliwością jednej kropli na sekundę;

115-150 litrów trzeba zużyć do kąpieli w wannie;

75-115 litrów zużywa pralka podczas jednego cyklu prania;

30-40 litrów zużyjemy biorąc dziesięciominutowy prysznic;

38 litrów zużywamy podczas ręcznego mycia naczyń;

11 litrów potrzeba na spłukanie toalety;

6-10 litrów wody wylatuje z kranu w ciągu minuty (źródło: http://www.pro-test.pl/).

Rodzina 4 osobowa marnuje przez niezakręcanie wody podczas mycia zębów i golenia w skali kraju: 49 400 000 000 litrów  warte  365 000 000 zł!!! Na mycie naczyń pod bieżącą wodą zużywamy w skali kraju: 74 100 000 000 litrów. Jeden prysznic dziennie, to koszt 940,82 zł rocznie! (źródło: http://jakoszczedzacpieniadze.pl/jak-oszczedzac-wode-pod-prysznicem). Na szczęcie są sposoby, żeby zminimalizować zużycie wody bez uszczerbku na jakości życia. Sustek na pewno będzie brał krótsze prysznice w niższej temperaturze i zadba o kubek do mycia zębów. Sprawdzi czy krany są szczelne i na pewno zadba o bardziej oszczędną spłuczkę w toalecie. Oczywiście to tylko początek jego działań. Lista jest dużo dłuższa. Sprawdźcie sami ile fajnych porad znaleźć można w Internecie. Oszczędzanie wody to z pewnością jedno z wyzwań dla zaangażowanych.


Tagi: ,