Ja, a środowisko. Słów kilka o tym jak w prosty sposób można zadbać o wspólne dobro!

Chciałam podzielić się z Wami kilkoma prostymi sposobami na dbanie o środowisko na co dzień. Są to bardzo proste rzeczy, które praktycznie bez kosztowo możemy wprowadzić do naszego życia od razu!

Po pierwsze: jeżdżę rowerem lub wybieram transport zbiorowy. Nie jeżdżę samochodem gdy nie jest to absolutnie konieczne. Dzięki poruszaniu się po mieście rowerem mogę podziwiać piękno danego dnia oraz dobrze wpływa to na mój stan zdrowia i na środowisko(mniej spalin). Komunikacja miejska? Jestem na tak! Im mniej samochodów w miastach tym lepiej.

Po drugie: piję wodę z kranu! W Łodzi jest najlepsza kranówka w Polsce. Picie wody z kranu to nie tylko kwestia własnego zdrowia i sporych oszczędności zarówno pieniędzy, jak i czasu. To również krok w stronę ochrony środowiska. Plastikowe butelki ulegają rozkładowi w bardzo długim procesie. Statystyczna czteroosobowa rodzina wykorzystuje około 130 butelek miesięcznie – każda z nich rozkłada się ponad 100 lat. – źródło http://natemat.pl/110053,zdrowo-tanio-i-szybko-czyli-dlaczego-warto-pic-wode-z-kranu

Po trzecie: gotuje wegańsko. Dieta roślinna w znacznie mniejszym stopniu niż dieta tradycyjna niszczy środowisko oraz wyczerpuje zasoby naturalne. Jeżeli nie jest Ci obojętny los naszej planety oraz zwierząt zachęcam do zmiany nawyków żywieniowych. Nie musisz od razu przechodzić na dietę 100% rośliną, możesz to robić stopniowo poprzez ograniczanie produktów pochodzenia zwierzęcego.

Dalej: wychodząc na zakupy biorę ze sobą jedną torbę z mojej kolekcji toreb płóciennych. Nie używam foliowych reklamówek. Torby płócienne są dużo bardziej wytrzymałe, ładniejsze oraz co najważniejsze wielokrotnego użytku. Dzisiaj można je kupić już prawie wszędzie i wybrać sobie różne ciekawe wzory. Jeżeli tak jak ja nie lubisz latających wszędzie foliówek, które długo się rozkładają radzę przejść na torby płócienne.

 

I ostatni przykład z mojego życia codziennego, który dotyczy sprzątania. Oprócz tego, że segreguje śmieci to przy sprzątaniu staram się używać ekologicznej chemii, która w znacznie mniejszym stopniu niż zwykłe środki chemiczne źle wpływa na nasze środowisko. W marketach coraz częściej można znaleźć ekologiczne produkty do sprzątania i wcale nie są dużo droższe niż te do, których jesteśmy przyzwyczajeni.

 

Pamiętajcie, że nasze codzienne wybory i zachowania mają duży wpływ na to co dzieje się wokół nas. Wystarczy zmienić kilka rzeczy i się ich trzymać po to aby nam wszystkim żyło się lepiej. Każda zmiana musi wyjść od nas, później zarażajmy nią innych z naszego otoczenia!:)